• Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal

این سایت از کوکی استفاده می کند. ادامه مرور در این سایت به منزله این است که با استفاده کوکی ها توسط ما موافقت کرده اید.

 

خوش آمدید به اپن کارت با طعم پارسی - مرجع رسمی اپن کارت

لطفاً برای دسترسی به تمامی بخش های سایت مراحل ثبت نام و ایجاد حساب کاربری را طی نمایید. پس از ثبت نام و ورود به سیستم، شما قادر به استفاده از امکاناتی همچون دانلود فایل ها، ایجاد موضوع، ارسال پاسخ به مباحث موجود، دادن امتیاز به اعضای دیگر، ارسال و دریافت پیام خصوصی، مدیریت نمایه و دیگر امکانات سایت خواهید بود. بعد از ثبت نام و ورودتان به سیستم این پیام دیگر برای شما نمایش داده نخواهد شد. اوقات خوب و لحظات مفیدی را برای شما در سایت آرزو مندیم.

 

متاتگ چيست؟ و کاربرد آن در صفحات وب چيست؟توضیحات

راستش میخواستم یه مقاله ترجمه کنم در مورد متا تگ از اونجا که دوستان لطف دارند و خیلی حمایت میکنند و فقط دانلود میکنند تصمیم گرفتم مطلب فارسی رو جستجو کنم و بذارم

متاتگ‌ چيست؟ و کاربرد آن در صفحات وب چيست؟

اينکه متاتگ Metatag و بطور کلی تگ Tag چيست را قصد ندارم در اين نوشته توضيح دهم. برای درک اينکه اين نوشته، اطلاعات مختصری از HTML کفايت می‌کند. بنابراين مستقيما به سراغ اصل مطلب می‌رويم.
مکانی که متاتگها در آن قرار می‌گيرند، جايي ميان دو تک <Head> و <Head/> است. (اين مساله در صفحاتی که از فريمها استفاده می‌نمايند بسيار مهم می‌باشد).
بطور کلی متاتگهای زيادی با کاربردهای فراوان موجود هستند. ما در اينجا به بررسی و کاربرد برخی از آنها که مهمند می‌پردازيم:

عنوان يا Title

تگ برچسب يا عنوان (Tittle) يک تگ مهم در ميان تگهای موجود در HTML است. اين تگ که متاسفانه مقداردهی به آن در بسياری از موارد فراموش می‌شود نقش مهمی در پيدا شدن صفحه شما توسط موتورهای جستجو دارد. اصولا روبوتهای جستجوگر علاقه بسيار زيادی به اين تگ دارند. (برای اطلاع بيشتر به اين مقاله رجوع کنيد). عنوانی که شما برای اين قسمت انتخاب می‌کنيد همان است که در بالای صفحه مرورگرتان (بطور مثال در نوار آبی رنگ بالای اينترنت اکسپلورر) ظاهر می‌شود. بديهی است که در صورت انتخاب صفحه شما توسط يک بيننده به عنوان سايتهای محبوب (Favorite)، اين مقدار بعنوان شناسه سايت، در ليست وی ظاهر می‌شود. بهتر است که اين عنوان را بصورت موجز و به گونه‌ای انتخاب کنيد که بيانگر محتويات صفحه شما باشد. اينگونه فرض کنيد که يک جستجوگر وب کلمه‌ای را جستجو (Search) می‌کند و در ليست موتور جستجو لينکی هم از صفحه شما می‌بيند و چون عنوان صفحه شما در نتيجه جستجو ظاهر می‌شود، بهتر است که آنرا با دقت انتخاب نماييد تا وی را به بازديد از صفحه خود ترغيب کنيد. مثال:
<Title>SarGardoon</Title>

بسياری از صفحات موجود در اينترنت با مقادير پيش‌فرضی که ابزارهايي مانند FrontPage در نظر می‌گيرند مقدار اين متاتگ را پر کرده‌اند. کافيست به نتايج جستجو برای New Page 1 در گوگل نگاهی بياندازيد.

کلمات کليدی يا Keyword

حاوی ليستی از لغات هستند که با کاما از هم جدا می‌شوند. مقداردهی به اين متاتگ باعث خواهد شد که روبوتهای جستجوگر صفحه شما را در صورت جستجوی هر يک از اين کلمات مورد توجه قرار دهند. يک نمونه از اين مقداردهی بصورت زير است:
<META name=keywords content="gardoon , weblog , blog , Web Host">

توضيحات يا Description

اين مقدار در حقيقت توضيحی است درباره عنوان صفحه که به بازديدکننده توصيفی از محتويات درون صفحه را پس از عمل جستجو خواهد داد. بسياری از روبوتهای جستجو چند خط ابتدايی متن موجود در صفحه را در صورت نبود اين تک به عنوان توضيحات، در نظر می‌گيرند. برای يک صفحه که قرار است داخل يک فريم بکار برده شود، مقداردهی به آن لزومی ندارد.

مالک صفحه يا Owner

شايد مقداردهی به اين تک در کشورهايی مانند ايران که قانون کپی‌رايت را رعايت نمی‌کنند، مهم نباشد ليکن در کشورهای مشمول اين قانون مقداردهی به اين تگ ضرورت دارد. برای مقداردهی به آن معمولا آنرا با پست الکترونيک نويسنده و يا مالک آن صفحه پر می‌کنند.

تاريخ انقضاء يا Expiry Date

بسياری از صفحات هستند که تاريخ مصرف دارند. يعنی محتويات آنها پس از مدتی ارزش خود را از دست می‌دهند. در چنين مواقعی و برای آنکه موتورهای جستجو به سراغ اين صفحات نيايند، اين متاتگ را مقداردهی کرده و با اين کار از کَش شدن (cache) آن جلوگيری می‌نمايند. اين تاريخ با فرمت خاصی که به آن فرمت RFC1123 می‌گويند در متاتگ مربوط قرار داده می‌شود. برخی از موتورهای جستجو زمانهای به روزرسانی هر صفحه را حفظ می‌کنند و توابعی حساس به تاريخ دارند.

زبان يا Language

برخی از مرورگرها از مقدار موجود در اين تگ استفاده‌های مفيدی می‌کنند. اگر شما در اين تگ مقدارهای متعددی را بصورت اولويت‌بندی شده قرار دهيد، بازديدکنندگان صفحه شما می‌توانند بر اساس پشتيبانی شما از اين زبانها مرورگر خود را تنظيم نمايند. سرورهای آپاچی هم با استفاده از اين اطلاعات می‌توانند خدمات بهتری را ارائه دهند و يک صفحه را برای زبان دلخواه بازديدکننده بصورت بهينه‌ای تنظيم نمايند.

تنظيم‌کننده کاراکتر يا Setchar

اگر شما يک وبلاگنويس باشيد، با اين متاتگ بيشتر از همه تگها برخورد کرده‌ايد. با استفاده از اين متاتگ شما می‌توانيد فونتهای صحيح را برای نمايش صفحه خود در نظر بگيريد. برای مقداردهی به اين متاتگ استانداردهای متعددی وجود دارد. بسياری از آنها را می‌توانيد در قسمت Encoding مرورگر خود مشاهده نماييد. مقدار مناسب برای صفحات مبتنی بر زبان فارسی يونيکد (UTF-8) است.

روبوتها يا Robots

اين تک رابطه مستقيمی با روبوتهای جستجوگر دارد. با مقدار دهی به اين متاتگ مي‌توانيد نوع برخورد روبوتها با صفحه را تعيين نماييد. اين کنترل را می‌توان از طريق فايلی به نام robots.txt که در سرور سايت موجود است نيز انجام داد، اما استفاده از اين تگ برای افرادی که کنترلی بر روی اين فايل ندارند، توصيه می‌شود. با مقداردهی به اين تگ به روبوتهای جستجوگر اجازه ثبت صفحه در موتورها را می‌دهيم يا آنرا مطلقا ممنوع می‌نماييم. مقاديری که اين متاتگ می‌گيرد به قرار زير است:
ALL, NONE, INDEX, NOINDEX, FOLLOW, NOFOLLOW

مقدار Index در حقيقت به روبوتها اجازه می‌دهد که اين صفحه را در فهرست خود درج نمايند.
مقدار Follow مجوز اين را برای روبوتها صادر می‌کند که از اين صفحه و لينکهای موجود در آن برای يافتن صفحات و سايتهای ديگر متصل استفاده نمايند.
مقدار Noindex به روبوتها اجازه می‌دهد که حتی در صورت فهرست نشدن صفحه جاری در موتورهای جستجو آنرا برای يافتن لينکهای موجود در آن مورد کاوش قرار دهند.
مقدار NoFollow، اجازه فهرست‌بندی را به روبوتها می‌دهد ليکن اجازه کاوش لينکهای موجود در صفحه را مطلقا ممنوع می‌نمايد. اين امکان می‌تواند در بسياری از موارد مفيد واقع شود. مثلا در حالتيکه بازديد کنندگان قرار است به ازای هر بار بازديد از صفحه شما و استفاده از اطلاعات موجود در آن مبلغی بپردازند. (که قاعدتا در سايتهای ايرانی همچنين چيزی بعيد است).
مقدار None به روبوت می‌گويد که کلا صفحه شما را ناديده بگيرد.

هنگام جستجو در اينترنت برای يافتن اطلاعات بيشتر در اين زمينه به صفحه‌ای مفيد برخورد کردم که کاربر آن می‌تواند با پر کردن فرم موجود در آن متاتگهای مورد نظر خود را دريافت نمايد. اين ابزار را می توانيد با عنوان META Builder در اين آدرس مشاهده نموده و از آن استفاده نماييد. نمونه ديگر آنرا می‌توانيد در اين آدرس يافته و يا کد آنرا از اين لينک دريافت نموده و صفحه وب خود کنيد.

منبع : یک سوال


0


0 دیدگاه

هیچ دیدگاهی برای نمایش وجود دارد.

مهمان
این آموزش در حال حاضر برای ایجاد نظرات بسته است

درباره ما

اپن کارت پارسی مرجع رسمی اپن کارت در ایران ، در 9 مهر ماه سال 1388 به طور رسمی فعالیت خود را در زمینه پشتیبانی اپن کارت آغاز کرده است.این مجموعه به همراه گروه فنی خود با در نظر داشتن چشم اندازی برای آینده نزدیک ، قصد دارد تا به معرفی و آموزش هرچه بیشتر و بهتر هسته قدرتمند و دوست داشتنی اپن کارت ، به روش های مختلف در زمینه های گوناگون بپردازد تا در کنار کاربران خود به موفقیت های هر روز خود بیفزاید